סוגי פרקטים
סוגי פרקטים   פרקטים הם למעשה סוג של חיפוי המשמש עבור כיסוי רצפה או כל משטח המשמש עבור רצפת מבנה גם אם אינו מרוצף. בעבר פרקטים היו נחשבים כאלמנט הקיים רק בבתי עשירים ושימשו כסמל סטאטוס בפני עצמם. כיום ניתן למצוא אותם כמעט בכל בית. הפארקט מהווה תוספת יפיפה המשדרת חום וביתיות עבור הנוכחים, יש בו אלגנטיות מיוחדת המשרה שלווה במראה הקלאסי שלו.   קיימים סוגים רבים של פרקטים ובאיכויות משתנות. כל סוג פרקט ומחירו בהתאם לטיב החומר ממנו הוא מיוצר, חוזקו ועמידותו. מידע רחב בנושא יכול לתת לכם תמונה רחבה יותר, שתאפשר לכם להבין מהו סוג הפרקט המתאים לכם ולהחליט החלטה שהיא ראויה מבחינתכם לגבי ההוצאה הכספית שאתם מעוניינים בה עבור עיצוב הבית שלכם ועבור האסתטיות הנדרשת מבחינתכם.  
  • פרקט גושני העשוי מעץ מלא הוא פרקט אשר מורכב מלוחות עץ גושני מלא. הפרקט לא עבר עיבוד, אלא עבר גימור על ידי לכה או שמן בלבד. עובי פרקט גושני מעץ מלא יכול לנוע בין  14 מ"מ עובי, עד ל- 22 מ"מ עובי. בצורה זו הקורות יותר עמידות בפני שחיקה וגם ליטוש. במידה והפרקט מתוחזק כמו שצריך, הוא יכול להחזיק מעמד גם שבעים, שמונים שנה לפחות. פרקטים אלה צריך ללטש אחת לכמה זמן. בדרך זו מתקלפת השכבה העליונה אשר נשחקה והפרקט נראה חדש בדיוק כפי שנראה ביום בו הותקן.
 
  • פרקט עץ הוא פרקט הבנוי ממספר שכבות. השכבות התחתונות שלו עשויות לרוב מעץ לבן ואילו השכבה העליונה שלו עשויה מעץ אציל. פרקט זה עמיד לאורך זמן. על מנת לשמור עליו, יש לטפל בו אחת לכמה שנים. כדי לרענן את מראה השכבה העליונה של הפרקט יש ללטש אותה.
  חשיבות רבה יש לעובי השכבה העליונה היות וכל עוד ניתן ללטש את השכבה העליונה, הוא יחזיק מעמד. הפרקט יכול להיות עשוי מסוגים שונים של עצים: בוק, בוק, מייפל, אגוז או דובדבן. כמובן שצבעו משתנה בהתאם לבחירת העץ ממנו יהיה עשוי. הפרקט מותקן לרוב על ידי הדבקה או, בשיטה הנקראת התקנה "צפה", כלומר, לא מתקיים חיבור בין לוחות הפרקט לרצפה.  
  • פרקט למינציה הוא פרקט סינטטי, אך למרות זאת הוא בעל מראה קלאסי ואלגנטי. הוא מורכב משתי שכבות: השכבה התחתונה של הפקרט הסינטטי עשויה מחומר שנקרא HDF. זהו עץ גרוס דק, אשר נדחס והודבק. השכבה השנייה שלו, מעל השכבה הזו, היא שכבה דקה יחסית. היא מורכבת מנייר מיוחד עליו מודפסת הדוגמה. קל מאד לתחזק את פרקט הלמינציה. אבל במקרה ובו הוא מגיע למצב של שחיקה, לא נותר לעשות דבר אלא להחליפו בפרקט אחר.
  חשוב לדעת כי הטכנולוגיה של פיתוח פרקטים אלה, מתפתחת בקצב מהיר המקנה שירות איכותי עבור הלקוח. עקב התפתחות זו, דרגות השחיקה שהיו מוכרות בשוק, כמעט ולא קיימות כיום.  דרגת השחיקה של פרקטים אלה נמדדת במידה הנקראת AC. ככל שהמדד גבוה יותר, כך הפרקט עמיד יותר.   דרגת שחיקה מספר שלוש מספיקה לשנים ארוכות עבור חדר שאין בו הרבה תנועה. קיימים עד חמש דרגות של שחיקה. עובי הפרקט נמדד במ"מ, ככל שיהיה עבה יותר כך יהיה איכותי יותר. עוביו הסטנדרטי נע בין 6 מ"מ ל- 8 מ"מ. במידת הצורך, עבור תנאי שחיקה גבוהים קיימים גם פרקטים שעוביים הוא 11 מ"מ. קל מאד להתקין את הפרקט הסינטטי.   השוואת מחירים של פרקטים   פרקט גושני העשוי מעץ מלא יהיה היקר יותר במערך הנ"ל, אחריו יגיע הפרקט עץ ולבסוף, המוצר הזול ביותר יהיה הפרקט הסינטטי. קחו בחשבון את מחירי ההתקנה, בדקו לגבי התקנה עצמית, הרכבה והתקנה (במעבר דירה, דירה שכורה) ועמידות המוצר.
דילוג לתוכן